Přítomnost cukru v moči

Dne 9.2.2022 opouštěla dcera preventivní prohlídku s ne dobrým pocitem. Glykémie moči 4+. Je poslána s žádankou o vyšetření krve do nemocnice. Dne 10.2.2022 proveden odběr krve. Glykémie na lačno 11,2 mmol/l; poté glykémie krve z prstu 16,3 mmol/l; laboratorně ketolátky 0,1 mmol/l; glykovaný hemoglobin 63 mmol/mol, pozitivní imunologie.

Na základě výsledku poměrně rychlého vyšetření stanoven závěr, respektive diagnóza manifestace diabetes mellitus prvního typu, navržena hospitalizace a zahájení léčby inzulínem. Otec odmítl a rodiče se vrátili s dcerou domů. Druhý den se opět vydali do nemocnice a vyšetření podstoupili s podobnými výsledky. Dále zněl návrh na hospitalizaci. Otec odmítal nechat dceru s matkou v nemocnici. Po naléhání zdravotníků a zaměstnanců právního oddělení, matka s dcerou, přes otcův přetrvávající nesouhlas, zůstávají v nemocnici.

Realizuje se terapie flexibilní intenzifikovaný inzulínový režim. Rodičové s dcerou absolvují týdenní pobyt v nemocnici, kdy otec obě pravidelně navštěvuje a dochází na edukace, přečte knížku Abeceda diabetu, 5 vydání, ISBN 978-80-7345-582-8.

Z nemocnice jsou propuštěni a odcházejí s léčivy:

a zdravotnickými pomůckami:

Dcera léčbu dobře snáší a prosperuje. Plánují použití CGM technologie pro sledování glykémie bez nutnosti odebírání vzorku krve z bříška prstu. Glykémii sledují šestkrát denně pomocí odběrového pera, testovacích proužků a glukometru.

Rodičové se snaží o optimální kompenzaci, tedy
preprandialní (hladina cukru v krvi na lačno) glykémie v rozmezí 5 mmol/l - 8 mmol/l
postprandialní (hladina cukru v krvi po jídle) glykémie v rozmezí 5 mmol/l - 10 mmol/l
glykovaný hemoglobin do 60 mmol/mol.

Zřídka se objeví v pásmu zhoršené kompenzace, tedy
glykovaný hemoglobin 60 mmol/l - 76 mmol/mol
glykémie lačná vyšší než 8 mmol/l
glykémie sytá v rozmezí 10 mmol/l - 14 mmol/l.

Neuspokojivá či chybná kompenzace,
glykovaný hemoglobin vyšší než 76 mmol/mol
glykémie lačná vyšší než 9 mmol/l
glykémie sytá vyšší než 14 mmol/l, nenastává.

V době nemoci, angína, systémy měření glukózy v krvi vykazovaly i hodnoty pásma zhoršené, neuspokojivé či chybné kompenzace.

Dexcom G6 systém

Rodičům byly nabídnuty dvě možnosti monitorování glykémie, FreeStyle Libre a Dexcom G6. Žena zvolila systém G6, kdy hodnoty měřené senzorem s odnímatelným vysílačem jsou přenášeny a zobrazovány chytrým zařízením, zpravidla mobilním telefonem s oficiálními aplikacemi Dexcom, jmenovitě Dexcom G6 app, Dexcom CLARITY app. Výběr telefonu pro systém kontinuálního monitorování glykémie Dexcom G6 zpříjemní tabulka kompatibility.

Žena zakoupila pro provoz Dexcom G6 mobilní telefon realme C21. Realme C21 je možné nastavit v souladu s požadavky pro běh Dexcom G6.

Fiasp®, Tresiba®, NovoPen Echo® Plus

Dne 7.3.2023 diabetolog. Po prodělané viróze výrazné zvýšení potřeby inzulínu. 9U bazální inzulín denně. 15U a více rychle působícího inzulínu. Rodičové odcházejí z lékárny s léčivy Fiasp®, Tresiba® a inzulínovým perem NovoPen Echo® Plus.

Inzulínová pumpa t:slim X2

Dne 4.12.2023 edukace provoz inzulínové pumpy. Dne 7.12.2023 ráno odcházejí matka s dcerou z nemocnice s inzulínovou pumpou t:slim X2.